Vydražte si unikátne obrazy špičkových maliarov, ktorí svoje umenie spojili s umením pacientov z ADELI. Dáte im šancu na ZDRAVIE.

o projekte

Dlhoročná skúsenosť s pacientami s poškodením mozgu a miechy nám ukázala, že ak sú schopnosti tela ukrátené, duša v zrelých bytostiach prekypuje svojím pozitívnym potenciálom – láskavosťou, skromnosťou, radosťou z maličkostí a najmä nadšením prijať každú výzvu na zapojenie sa do tvorivej aktivity.
Myšlienka unikátnych obrazov projektu Nadácie ADELI, má už 3 roky. Úspešne ju napĺňame novými a novými dielami našich pacientov a zapojených výtvarníkov. Výzvu namaľovať obraz na jednom plátne s umelcom svetového mena, prijalo už viac ako 40 pacientov s neurologickým postihnutím a 12 umelcov.
Teší nás každoročne sa rozširujúci okruh výtvarníkov, ktorí nezištne vkladajú svoj talent do služieb zdravia. Veď práve výťažok z predaja týchto výnimočných diel slúži na financovanie liečby pacientov so širokým spektrom neurologických poškodení, ktoré eliminujú reč, motoriku, pohyblivosť, dokonca aj vnímanie.
 
Ako unikátny obraz vzniká?
Pacient vloží svoj nápad na plátno, pričom prekonáva obmedzenia svojho tela a výtvarník správnym naladením a citlivo dá obrazu punc majstrovského diela. To je predmetom dražby za účelom  financovania jedinečnej liečby v ADELI Medical Center. Tento rok je výnimočný v tom, že 12 diel od pacientov rôznych  národností sa ocitlo aj v našom medzinárodnom kalendári, ktorý si môžete tiež zakúpiť. 

galéria obrazov

AKO SA MÔŽETE STAŤ MAJITEĽOM UNIKATNÉHO OBRAZU? 

Úspešne vydražené obrazy:

Umelci podpísaní spolu s našimi pacientmi pod unikátnymi obrazmi

Katarína VAVROVÁ

Katarína VAVROVÁ (1964) je špičkovou reprezentantkou imaginatívno-poetickej línie súčasného slovenského vizuálneho umenia. Štúdium knižnej ilustrácie pod vedením prof. Brunovského a prof. Ondreičku absolvovala v roku 1990 a je autorkou stoviek ilustrácií, exlibrisov, kresieb a malieb nezameniteľného rukopisu. Jej figurálna tvorba, stavajúca do centra city ženy, jej nehu, vášeň i plynutie času reprezentovala a zbierala ocenenia na stovkách súťaží i výstavách po celom svete.

Pavel HERMAN

Pavel HERMAN (1948) je mágom emócii na plátne. Maliar, grafik a pedagóg, absolvoval odbor maľba – grafika u akad. maliara Ľuboša Bartoša. Tematicky sa jeho tvorba široká a týka sa nielen mestských a prírodných scenérii, ale rovnako lákavou témou je preňho žena – ženská postava.
Vo svojich dielach hlboko preniká do citového sveta, sveta hlbokých ľudských prežitkov. Vo svojich obrazoch zachytáva smútok, samotu, túžbu i očakávanie. Pre Hermana je typická farebnosť obrazov. Tiež sa venuje monumentálnej tvorbe. Psychotronici sa vyjadrujú, že jeho tvorba je nabitá pozitívnou energiou, takže jeho zapojenie v projekte pre podporu zdravia je úplne na mieste.

Jana FARMANOVÁ

Jana Farmanová je figuralistkou, pracuje s maliarskym gestom ako s kultivovanou, koncentrovanou maliarskou výstavbovou jednotkou. Maľuje to, čo žije, ale žije aj to, čo existuje i mimo obrazového rámu. Zaujímajú ju témy ženy a jej sveta, jej telesnosti a premeny, proces dozrievania z dievčaťa na mladú ženu, ale i jej zrelosť, cyklickosť a materstvo. Reflektuje otázky lásky a medziľudských vzťahov, partnerských i rodinných, vrátane vzťahu matky a dcéry. Špecifické miesto patrí jej vzťahu k prírode, koreňom, domovu, identite, osobnej i kolektívnej. Tlmočí vlastné pozorovanie a vnímanie sveta, ktoré komentuje cez subjektívny pohľad, cez osobnú prežitú skúsenosť či zmyslový zážitok, ktoré sa jej hlboko dotýkajú. V roku 2015 jej vyšla tematická publikácia k výstave v Galérii mesta Bratislavy s názvom Jana Farmanová: V znamení panny. Je jednou z najvýznamnejších maliarok súčasnej slovenskej a českej výtvarnej scény, rešpektovaná divákmi aj zberateľmi umenia.

Fero LIPTÁK

Fero LIPTÁK (1962) absolvoval štúdium na Vysokej škole múzických umení v Bratislave v odbore scénografia u prof. Vychodila. Ako scénograf realizoval vyše 90 divadelných hier v stredoeurópskom priestore, ako aj dlhometrážne a televízne filmy. Filmu sa venuje aj ako architekt a výtvarník.
Vo voľnej tvorbe u neho dominujú výtvarné návrhy interiérov aj exteriérov, charakteristický rukopis nesú jeho ilustrácie ako aj maľby. Jeho výtvarný prejav je typický vnútorným humorom, až živočíšnou úprimnosťou a láskou k nevšedným príbehom s postavičkami na pokraji komiky a tragiky.

Marek ORMANDÍK

Marek Ormandík (1968) je výrazný predstaviteľ strednej generácie slovenského maliarstva, ilustrátor, grafik, sochár a grafický dizajnér. Vyštudoval voľnú grafiku a knižnú tvorbu na VŠVU pod vedením profesorov Rumanského a Kállaya a docenta Lebiša. Je známy expresívnym prejavom, monumentálnym a energickým. Berie si na mušku veľké krízy ľudskej histórie aj človeka súčasnosti. Často siaha po príbehoch z Biblie či mytológie. Na konte má desiatky ocenení zo Slovenska aj zo sveta, vystavoval v celej Európe.

Karol FELIX

Karol Felix (1961) je oceňovaný slovenský výtvarník predovšetkým v grafike, v oblasti knižnej ilustrácie, grafických návrhov známok a ex libris. Študoval na VŠVU v Bratislave na oddelení voľnej grafiky a knižnej tvorby - u profesora  Albína Brunovského.  Experimentuje s výtvarnými technikami a neúnavne hľadá v monumentálnych prácach ako aj drobnej grafike nové možnosti vyjadrovania sa.  Inšpirujú ho staré civilizácie a kultúry.  Cestuje a učí po celom svete a za svoju tvorbu získal množstvo domácich aj svetových ocenení.

Tina MINOR

Narodila sa v Humennom, vyštudovala marketingovú komunikáciu v Bratislave. Takmer päť rokov pracovala ako copywriterka, v roku 2013 dala reklame zbohom, aby sa mohla naplno venovať umeleckej tvorbe ako ilustrátorka a ideamakerka na voľnej nohe. V tvorbe sa sústredí predovšetkým na radosť zo zachytenia krásy okolo nás. Maľuje tušom, ceruzou, akrylom, no medzi jej najobľúbenejšie techniky patrí akvarel.

Jakub JACEŇKO

Rodák z Jablonca nad Nisou, v súčasnej dobe žije a pracuje v Prahe. Vyštudoval mediálnu grafiku a polygrafiu a odbor dizajn sklenných objektov. Pracuje ako tatér, vo svojej tvorbe sa venuje predovšetkým motívom inšpirovanými fantasy tématikou, zvieratami a prírodou. Rád kombinuje lineárnu kresbu s dotworkom a whipshadingom. Vo voľnom čase sa venuje LARPu, chová hadov a má fenku Shelly.

Peter DECHEŤ

Pochádza z Topoľčian, kde aj žije. Tvorí v Továrnickom kaštieli.Pracuje primárne v médiu maľby, ktorú často kombinuje s prvkami readymade (nájdené objekty). Jeho tvorbu možno rozdeliť do sérií, v ktorých sa kontinuálne zaoberá kolektívnou pamäťou, fenoménom moci, prázdnotou a deformáciami.V rokoch 2014 až 2020 študoval v Otvorenom ateliéri maľby pod vedením doc. Mgr. art. Rastislava Podobu, ArtD., na Akadémii umení v Banskej Bystrici. Na konte má niekoľko samostatných a mnoho skupinových výstav na území Slovenska a Českej republiky.

Robert BIELIK

Narodil sa v Leviciach, žije a tvorí v Bratislave. Študoval na VŠVU, na rozdiel od väčšiny svojich súčasníkov, maľuje olejom a nie akrylom. Z jeho obrazov vyžaruje melanchólia a vznešenosť. Jeho tvorba priťahuje pozornosť a provokuje,vyniká výraznými kontrastami. Idylická, mysteriózna krajina je narušená dramatickými prvkami symbolizujúcimi civilný svet.V jeho tvorbe sa prelína reálne s ireálnym. V zobrazeniach morí, lesov a zvierat dokáže vymaľovať tiché napätie, tak príznačné pre človeka. Jeho maľba je obrazovým únikom od industriálnej civilizácie do zlatého veku harmónie človeka s prírodou.

Róbert MAKAR

Rodák z Handlovej, žije a tvorí v Malackách, v roku 1994 absolvoval VŠVU (prof. Popovič, Fila, Sikora a Sandria Hu).Je vedúcim katedry grafiky a iných médií na VŠVU v Bratislave.Vo svojich dielach uvádza pravidlá intelektuálnej hry na troch rôznych úrovniach: realita, ilúzia a abstrakcia. Tie zodpovedajú trom rôznym dimenziám: materiálny prvok, mimetický prístup a princíp abstrakcie. Striktné oddelenie týchto jednotlivých prvkov a ich spojenie je jednou z najzaujímavejších interpretácií reality v súčasnom umení.

Ivana ŽALUDEKOVÁ

Rodáčka zo Svidníka, absolvovala Katedru priemyselného dizajnu na Trenčianskej univerzite. Ivana je autorkou viacerých kníh, ktoré aj ilustrovala. V súčasnosti vyučuje na Základnej umeleckej škole v Nemšovej. Jej výtvarná tvorba spočívaprevažne v ilustrácii. Postavy ožívajú na papieri predovšetkým pomocou kresby, perokresby alebo akvarelovej maľby.V poslednom obodobí ju očarila aj technika maľby atramentami na báze alkoholu alebo kombinácie kyanotypie – fototechnickej modrotlače.

Pripomeňme si ako to celé začalo

I. Ročník Unikátnych obrazov

II. Ročník Unikátnych obrazov

III. Ročník Unikátnych obrazov

Prehrať video

Projekt UNIKÁTNE OBRAZY zastrešuje Nadácia ADELI

ADELI Medical Center je medzinárodné rehabilitačné centrum, ktoré sa špecializuje na liečbu pacientov s neurologickými poruchami pohybu. Od svojho vzniku v roku 2004 tu absolvovalo rehabilitačnú liečbu už viac ako 18 000 pacientom z 67 krajín sveta. Najväčšími prednosťami ADELI Medical Center sú jeho veľkosť a dlhodobá skúsenosť, spojenie intenzívnej rehabilitácie v rozsahu 5-6 hodín denne 6 dní v týždni s celým tímom terapeutov a skvelou rodinnou atmosférou vítajúcou širokú komunitu rodín s fyzicky znevýhodneným členom. ADELI sa špecializuje na diagnózy ako detská mozgová obrna, cievne mozgové príhody, stavy po ťažkých úrazoch hlavy a mozgu, genetické poruchy a predčasne narodené deti.  Od roku 2021 ponúka ADELI aj veľmi úspešný program postcovidovej rehabilitácie.   

Nemáte priestor na kúpu obrazu, ale aj tak chcete pomôcť?

Pacientom s neurologickými ochoreniami pomôžu aj vaše 2% z daní, pravidelný alebo jednorazový dar.